Tanıtım Filmleri

Öncelikli olarak ODTÜ bünyesinde bulunan bölümlerin ve merkezlerin tanıtım filmlerini hazırlayan GİSAM, aynı zamanda bilimsel araştırma projeleri ve sosyal sorumluluk projelerinin tanıtım filmleri ile ODTÜ dışında yer alan kuruluşların da tanıtım filmlerini talep doğrultusunda hazırlamaktadır. Hazırlanan tanıtım filmlerinin temel amacı bölüm ve merkezlerin, yapılan araştırma ve sosyal sorumluluk projelerinin görev, amaç ve vizyonlarını görsel bir şekilde anlatmak ve kamuoyunu bilgilendirmektir.

TANITIM FİLMLERİNDEN SEÇMELER

 # “O DA ODTÜLÜ”- ODTÜ tanıtım filmi 

2010 yılında üniversite adayları için hazırlanan tanıtım filmi

# “LİSANÜSTÜ EĞİTİMİN 50.YILI”

Üniversitemizde Lisansüstü eğitimin başlamasının 50.yılı nedeniyle hazırlanan video filmde, lisansüstü çalışmalarını ODTÜ’de tamamlamış, sosyal bilimler, fen bilimleri alanlarında patent almış ya da farklı bir yer edinmiş kişiler seçilerek, tüm enstitülerin işbirliğiyle 10 dakikalık bir film hazırlandı. Film, yapılan törende sunuldu. Çoğaltılarak ilgili kişilere dağıtımı yapıldı.

# ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN ODTÜ

Yabancı uyruklu üniversite öğrenci adaylarını üniversitemize çekmek amacıyla, üniversitede okuyan farklı ülkelerden gelmiş öğrenciler ile Türkiye, Ankara ve ODTÜ’deki yaşam üzerine videolar hazırlandı. ODTÜ web sayfası aday öğrenci adresinde yayınlandı.

# “HAZIRLIK ÖĞRENCİLERİNİN MESAJI VAR”

Hazırlık öğrencilerine özellikle ders çalışma konusunda yön vermek amacıyla,  Öğrenme ve Öğrenci Gelişim Birimi (ÖGEB) için 2 ay süren bir çalışma sonucunda, 5 dakikalık bir video film hazırlandı. Film oryantasyon programlarında kullanılmaktadır.

# ÖGEB FİLMLERİ - UYUM VE BAŞARI

ÖGEB işbirliğiyle, hazırlık öğrencilerinin uyum ve başarılarını artırmak amaçlı 4 adet video film hazırlandı.(ODTÜ’de Yaşam,ODTÜ Yurtlarında Yaşam,ODTÜ’de Ders Çalışma ve Motivasyon, ODTÜ’de Psikolojik Danışma). Filmlerin hazırlanması 4 ay kadar sürdü.

# ŞEHİR ve BÖLGE PLANLAMA KONFERANSI AÇILIŞ FİLMİ

Uluslararası şehir ve bölge planlama konferansında gösterilmek üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı davetlilere ODTÜ’nün kuruluş yıllarını, bozkırdan yeşil bir kampusa dönüşme hikayesini anlatmak amacıyla bir film hazırlandı.

# “ÇOCUK GELİNLER” SPOT FİLMİ

Üniversitemiz, sosyal sorumluluk projelerine destek kapsamında, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından yürütülen “Çocuk Gelinler”  projesi için tanıtım spotu üretildi. Spot, TBMM-KEFEK’te (Kadın Erkek Eşitliği Komisyonunda) yapılan sunuşta ve projenin diğer sunum ve seminerlerinde kullanılmaktadır.

#  “SAVUNMA SANAYİ İÇİN FİZİK BÖLÜMÜ’

“Savunma Sanayi için Fizik Bölümü’ konulu bir film için çekimler yapıldı. Proje kapsamında, ODTÜ Fizik Bölümü laboratuarlarını tanıtan filmlerin hazırlanması da planlanıyor. Çekim ve kurgu süreci devam etmekte.

# "ODTÜ KONFÜÇYUS MERKEZİ" TANITIM FİLMİ

Tüm dünyadaki Konfüçyus Merkezlerinin tanıtımları kapsamında ODTÜ Konfüçyus Merkezi için de İngilizce, Türkçe ve Çince dillerinde tanıtım filmleri hazırlanmıştır.